Kilka słów o hodowli gekona lamparciego w domu
Coraz więcej osób decyduje się na domową hodowlę tej uroczej jaszczurki. Jest ona stosunkowo niekłopotliwa, a przyjazna natura sprawia, że szybko podbija serca domowników. Jak hodować gekona lamparciego, żeby zwierze zachowało zdrowie i dobre samopoczucie?
Terrarium dla gekona lamparciego
Powinno być tak urządzone, żeby zwierze czuło się w nim, jak w swoim naturalnym środowisku. Pierwszymi kluczowym wymaganiem jest zapewnienie właściwej temperatury- gekon lamparci lubi ciepło, którego w warunkach domowych nie da się zapewnić bez zastosowania dodatkowego ogrzewania w terrarium. Temperatura w najcieplejszym miejscu powinna wynosić od 35 do 40 stopni, w najchłodniejszym, w którym ustawiamy kryjówkę- około 20-25 stopni.
Przejdźmy zatem do wspomnianych kryjówek, w których zwierzę będzie spędzać większość czasu w ciągu dnia. Można tutaj użyć praktycznie wszystkiego, co podpowie nam fantazja. Gekonowi lamparciemu jest wszystko jedno, czy chowa się w pudełku po margarynie, rolce po papierze czy specjalnie zakupionym domku za 100 zł- ważne, aby schronienie dawało mu poczucie bezpieczeństwa. W terrarium powinno znaleźć się również miejsce o dużej wilgotności- w tym celu można zraszać wodą jedną z kryjówek.Choć gekon lamparci prowadzi nocny tryb życia- terrarium powinno być w ciągu dnia doświetlane. Nie ma konieczności używania lamp UV, wystarczy zwykła żarówka.Dobrze by było, gdyby urządzenie terrarium pozwalało jaszczurce na wspinanie się. Najbardziej odpowiednie i przypominające naturalne środowisko będą półki skalne, jednak można również posłużyć się drabinkami czy kawałkami drewna.
Co jeszcze warto wiedzieć o hodowli gekona?
Gekon lamparci ma bardzo towarzyską naturę. Więc jedną z odpowiedzi na pytanie: jak hodować gekona lamparciego, jest: w parach albo grupach. Oczywiście, trzeba pamiętać, że każdy kolejny osobnik wymaga zapewnienia dodatkowego metrażu oraz kryjówek. Jeśli chodzi o codzienna opiekę, to nie jest ona trudna i nie wymaga dużych nakładów czasu. Gekonowi należy codziennie wymieniać wodę na świeżą i sprzątać nieczystości. Najlepiej karmić go raz na 2-3 dni, wieczorami, podając mu żywe owady, które będzie mógł sobie upolować.