Budowa domu pasywnego – oszczędność energii i komfort termiczny

gru 24, 2020 by

Budowa domu pasywnego – oszczędność energii i komfort termiczny

Budowa domu zgodnego z koncepcją pasywną od lat cieszy się dużą popularnością. Nie bez powodu – minimalizacja kosztów użytkowania, troska o środowisko naturalne i osiągnięcie zdecydowanie wyższego poziomu komfortu termicznego to kluczowe korzyści wynikające z takiego rozwiązania.

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny to budynek, który dzięki odpowiednim rozwiązaniom technicznym zużywa minimalne ilości energii do ogrzewania i chłodzenia, co przekłada się na oszczędności finansowe i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Pasywność osiąga się poprzez zapewnienie optymalnej izolacji termicznej (zarówno ścian, jak i dachu i stropu, a także okien oraz drzwi), hermetyczność budynku oraz wykorzystanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

  1. Izolacja termiczna

Podstawowym fundamentem budowy domu pasywnego jest izolacja termiczna. Zadaniem izolacji jest przede wszystkim minimalizacja strat cieplnych, ale również ograniczenie hałasu oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Stosując dobrej jakości izolację, można uzyskać do 90% mniejsze koszty ogrzewania.

W skład izolacji termicznej wchodzą: styropian, wełna celulozowa, wełna mineralna i pianka poliuretanowa. Najważniejsze, by dobierać materiały w zależności od potrzeb, a nie ceni.

  1. Hermetyczność budynku

Bez wątpienia, jednym z najważniejszych elementów domu pasywnego jest zapewnienie szczelności budynku. Dlaczego? Ponieważ to właśnie powodzenie koncepcji pasywnej zależy od odpowiedniego poziomu hermetyzacji. Otwory okienne powinny być także odpowiednio szczelne, a zastosowane materiały powinny być solidne i wytrzymałe na warunki atmosferyczne.

  1. Energetyka

Tak, budynek pasywny wymaga niewielkiej ilości energii do wytworzenia komfortowej temperatury. Jednocześnie jednak, potrzebna jest ona do funkcjonowania systemów wentylacyjnych, oświetlenia, urządzeń AGD czy też do ładowania urządzeń mobilnych. Odpowiedzialność konsumenta jest również najważniejsza z punktu widzenia oszczędności finansowych i ekologicznego podejścia.

W przypadku baterii ładowarki, wykorzystanie najlepiej trzymającej energię ładowarki jest kluczowe – tak jak w przypadku ładowarek USB Type C najnowszej generacji, które są szybkie i bardzo wydajne.

  1. Wykorzystanie energii odnawialnej

Pasywny dom pobiera w ciągu roku dużo mniej energii niż budynki tradycyjne, ale są warunki pory roku, kiedy nie może obejść się bez źródła zewnętrznego. Służy wtedy zapas energii zgromadzonej podczas letnich dni, ale i energia słoneczna (zarówno w formie fotowoltaicznej, jak i solarnej), wiatrowa czy też geotermalna – każda z nich daje szanse na wykorzystanie energii w ramach domu pasywnego.

  1. Komfort termiczny

Nawet w najgorsze zimowe dni, w domu pasywnym korzystanie z centralnego ogrzewania nie jest konieczne – w dobrym projekcie wystarczą jedynie grzejniki, a nawet czasem piec kaflowy. Pasywna koncepcja budownictwa gwarantuje bowiem bardzo dobry poziom termicznej izolacji. W budynku nie powstają zimne mostki, a na komfort cieplny wpływa także odpowiednie rozmiary okien czy właściwie dobrany system wentylacji z odzyskiem ciepła.

Podsumowując, budowa domu pasywnego to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą minimalizować koszty ogrzewania i chłodzenia, ochronić środowisko naturalne oraz osiągnąć wyższy poziom komfortu termicznego. Warto zwrócić uwagę na kryteria pasywności budynku i wybierać materiały o odpowiedniej jakości, które pozwolą na osiągnięcie zamierzonego celu.

Related Posts

Tags